Napvitorla

A nyári napsütés sok előnnyel jár. A D vitamin egyik legjobb természetes forrása, mely immunrendszerünk és csontjaink épségéhez elengedhetetlen. A napsütésnek bizonyítottan kedélyjavító hatása is lehet. Alvást elősegítő hatása is lehet, hiszen az ember minél több időt tölt a napon, annál több alvást elősegítő és irányító hormont termel a szervezete. Emellett, ami miatt a legtöbb ember szereti a napsütést, a barnulás is sokaknak pozitívum, hiszen a napon töltött idő – ésszerű kereteken belül – sokak bőrének egy szebb, barnább árnyalatot kölcsönöz. Nem szabad azonban elmenni a napfény káros hatásai mellett sem. Az túlzott UV-sugárzás irritációt, leégést okozhat, ronthat a bőrhibákon és a bőrrák kialakulásához is hozzájárul.

Bár nem árt a napsütés az ember életében, jól esik néha a szabadban, a kertben vagy az erkélyen lenni úgy, hogy a nap ahelyett inkább a hűs és kényelmes árnyékot választjuk. Ehhez tökéletes segítség lehet az ember számára a napvitorla.

Eredete leginkább az ókori egyiptomiaktól származhat, akik a tűző afrikai napfény ellen bőrből és textilből készült ponyvákat feszítettek maguk fölé. A rómaiak is előszeretettel használták, például fénykorában a Colosseum felett is hatalmas vitorlák voltak kifeszítve árnyékolás céljából. Napvitorlát ma már nagy valószínűséggel mindenki látott, kertekben, erkélyeken, kávézók és éttermek előtt vagy éppen strandokon. Ez nem véletlen, hiszen ez a néhány éve újra elterjedt árnyékoló manapság eléggé népszerű és felkapott lett, modern dizájnja és egyszerű, de sokrétű használata miatt. Elhelyezésük is flexibilis, teljesen tetszőleges pontokhoz és felületekhez lehet a vitorlát rögzíteni. Ugyancsak előny, hogy nem fedi el teljesen a napot, csak enyhíti és tompítja sugarait, így árnyékolva. Ráadásul a napfény mellett – ha ennek megfelelő anyagból készült – az eső, hó és a jégeső ellen is többé-kevésbé védeni tud.

Ha napvitorlákról van szó, választhatunk fix, kitekerhető és állítható vitorlák közül. A fix esetében, mint azt a neve is sugallja, a vitorla meghatározott és nehezen változtatható pontokban, például falra, tetőre, kerítésre vagy erre a célra kitalált acél- vagy faoszlopokra van felfeszítve. Ebben az esetben, ha nem eső- és jégesőálló anyagból készült a ponyva, ésszerű a rosszabb idő beköszöntével egy az egyben leszedni a vitorlát. Az állítható vitorlák hasonló módon működnek. Szintén fix pontokban vannak kifeszítve, viszont ezúttal magasságuk állítható az igényeknek és körülményeknek megfelelően. A kitekerhető napvitorlák a legmodernebbek, és ebből eredően a legbonyolultabbak is. A ponyva ebben az esetben egy központi rúdra van feltekerve, amit kézileg vagy motor segítségével ki lehet húzni és be lehet állítani. Nagy előnye ennek a verziónak, hogy nem csak magasságát, de az árnyékolt területet is lehet állítani.

Az eső és a jégeső komoly problémát jelenthet a vitorla és a tartószerkezetek épségére nézve. Az esőálló ponyva esetében, mivel az esővizet nem engedi át, az összegyűlhet a vitorlában, ami plusz terhelést jelent a vitorla számára. Ezt persze a ponyva megdöntésével, vízleeresztő nyílásokkal és a napvitorla egyik sarkának felfüggesztésével lehet megakadályozni. Hálós szerkezetű, vízzáró vitorlák esetén csak az utóbbitól kell félni, mivel ez esetben a háló átengedi a vizet.

Dizájnos, praktikus, és egyszerű használni: a napvitorlák, ha gondosan vannak megtervezve, kifeszítve és „üzemeltetve”, kellő védelmet és árnyékot nyújthatnak még a legnagyobb napsütés ellen is.